Polski English Croatia Germany Czech Republic Slovakia Russia Lithuania Latvia Estonia Bulgaria Denmark Hungary Romania Saudi-Arabia
Remont starych balkonów betonowych
 balkony betonowe przeznaczone do remontu
balkony betonowe przeznaczone do remontu

W zdecydowanej większości przypadków generalny remont balkonów betonowych pozbawiony jest ekonomicznego uzasadnienia. Korozja betonu spotęgowana czasem powoduje zarówno zmniejszenie wytrzymałości balkonów betonowych, a także odpadanie płytek ceramicznych, mocowania balustrad, powoduje korozję prętów zbrojeniowych, obróbek blacharskich, wykruszanie betonu itp.
(Więcej na naszej stronie o problemach z betonem oraz na stronie poświęconej korozji betonu)

W poniższym opracowaniu przedstawiamy Państwu przykładowy najczęściej stosowany formularz kosztorysu dotyczący naprawy tylko wierzchniej jego części - czyli wymianę płytek, W kosztorysie widnieje wiele pozycji które muszą być wykonane jako prace przygotowawcze przed samą wymianą płytek. Innymi słowy - niezwykle pracochłonny i kosztowny remont cofa nas z balkonem do standardów budowlanych przełomu lat 60/70.

Po rozmowach z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych dochodzimy do wniosku że średnio po 3-6 latach po wykonaniu remontu betonowego balkonu pojawia się ponownie sporo usterek. Administratorzy po upływie kilku lat są zasypywani telefonami o odpadających płytkach, wykruszonym betonie, przeciekach itp. tak więc cała maszyna związana z remontem balkonów musi być uruchomiona od nowa.

Przedstawiony w kosztorysie balkon ma wymiary 1,2m x 2,7m i należy do jednego w większych formatów występujących w budownictwie wielorodzinnym. W opinii administratorów średni koszt remontu 1m2 waha się od 2 – 6 tysięcy złotych za 1m2 jego powierzchni.

Po dokonaniu analizy kosztów kolejnych remontów można dojść do wniosku że realną alternatywą dla remontu balkonu jest zastąpienie go aluminiowym balkonem dostawnym o niewspółmiernie dłuższym okresem użytkowania.

Oto kilka typowych mankamentów balkonów betonowych:

  • Przykładowa korozja chemiczna balkonów betonowych, widoczne uszkodzenia konstrukcji balkonu i jego ubytki.
  • Zbliżenie na uszkodzony beton, widoczne zbrojenie wewnętrzne oraz pęknięcia
  • Odpadające elementy betonowe stwarzające zagrożenie dla mieszkańców oraz osób postronnych.
  • Ubytki w konstrukcji balkonu oraz pękające elementy balkonu spowodowane korozją balkonu
  • Pękająca wierzchnia warstwa betonu
  • Uszkodzone i wypadające obróbki blacharskie oraz „okapnik”.
  • Naruszona konstrukcja stalowa balkonu